Hü ür yü? – Török szu₺tán FC

Tovább pörög a BL-parti, zsinórban három héten keresztül ismerkedhettünk csoportellenfeleinkkel, hogy aztán egy válogatott szünetnyi szusszanás után ezt majd megismételjük. Ezúttal a football sugardaddy új típusával ismerkedhetünk meg az unatkozó olajmilliárdosok és a trendi multicég után, hiszen következő ellenfelünket állami pénzekkel tolták be a BL-be. Igen, a Başakşehir csapatának semmi keresnivalója nem lenne a Bajnokok Ligájában, de a kegyes török szultán félkrajcárjából mégis olyan csapatot tudtak építeni, amely a bajnokság megnyerésével kvalifikálta magát a csoportkörbe. Isztambulba utazik tehát a United a csoport papíron leggyengébb együtteséhez, mi pedig jól bemutatjuk hogy kikről is van szó.

Ismét egy klub amelynél öregebb vagyok, szomorkodhatnak harmincas olvasóink, ugyanis a klubot három kisebb isztambuli csapat összevonásából a polgármester alkotta meg 1990-ben, névnek pedig az İstanbul Büyükşehir Belediyesport választották. A helyi vízművek csapatának helyét foglalták el a negyedosztályban, majd némi ingázás után stabil másodosztályú csapattá váltak, egészen 2007-es (első) feljutásukig. A legfelsőbb osztályban sem vallottak szégyent, bár már akkor is felvetődött a klub létezésének miértje, hiszen a fanatikus szurkolóiról és tradicionális klubjairól híres legnagyobb török városban sem sikerült nézőket bevonzania az önkormányzat által pénzelt csapatnak. Ráadásul hazai meccseiket a 76 ezer férőhelyes Atatürk Olimpiai Stadionban játszhatták, amelyen legtöbbször csupán kétezer néző jelent meg. Állítólag olyan is előfordult, hogy a vendégdrukkereket és a hivatalos személyeket leszámítva mindössze 20 hazai fizető néző tekintette meg egy első osztályú mérkőzésüket.

Ha kezditek érezni az áthallást, hogy ez a csapat tulajdonképpen a török Puskás Akadémia, akkor jó nyomon jártok. A klub a 2014-es helyhatósági választásokon is kampánytéma volt, a végül vesztes polgármesterjelölt még a klub felszámolását is belengette. Ez végül nem történt meg, sőt, a klub felfelé bukott és meghosszabbították egészen Basaksehir kerületig, innen kapta ma is használatos nevét, az İstanbul Başakşehir F.K.-t. Az önkormányzati tulajdont pedig felváltotta recepttálib Recep Tayyip Erdogan elnök közvetlen felügyelete, mivel ettől az évtől a kormányzó Jogért és Igazságért Alapítvány Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) kezdte irányítani a klub ügyeit, az Ifjúsági- és Sportminisztériumon keresztül. Hogy teljessé váljon a hazai fodballal kapcsolatos analógia, kaptak is egy zsírúj, tizenhétezres stadiont amit a török sikeredzőről, Fatih Terimről neveztek el. A Galata legendájának pont ugyanannyi köze van a kis isztambuli klubhoz mint Puskás Öcsinek Felcsúthoz, Erdogannak viszont annál inkább, hiszen még a ’90-es évek elején polgármesterként majd később miniszterelnökként különös figyelmet és rengeteg pénzt fordított a hatalmas fejlődésen átesett kerületre. Mondjuk legalább nem a kertje végébe építtette fel a stadiont.

A Basaksehir persze így is megtesz mindent, hogy megfelelejen az Erdogan FC gúnynévnek (vagy ha már török akkor FK Erdogan). A klub elnöke, Göksel Gümüşdağ egyben a kormányzó AKP tagja is, nem mellesleg Erdogan feleségének unokahúgát vette el, és a csapat is a párt narancssárga (nem olyan narancssárga) színében játszik. A stadiont az állami közbeszerzéseken rendre taroló Kalyon Grup húzta fel, a szponzorok között pedig csupa állami kötődésű cég található, Erdogan személyes orvosának cége, a Medipol például egy ideig a csapat nevében is szerepelt. A koronát aztán saját magára mégis csak Erdogan tette fel, a stadionavatón ugyanis pályára lépett, sőt az öldöklő küzdelemben mesterhármast szerzett, ilyen gyönyörű gólokat:

Recep Tayyip Erdoğan Amazing Football Skills

Uploaded by j46 on 2016-01-12.

Ilyen teljesítmény után nem csoda, hogy a klub egyből vissza is vonultatta a szultán 12-es mezét, így azóta sem játszott senki a legendás számmal a hátán. A tradicionális isztambuli klubok alkotta triumvirátus (Galata, Fener, Besiktas) fanatikus szurkolói persze a kezdetektől rühellik a klubot, főleg mióta az AKP-val is összeakaszották a bajszukat, és hát az sem segített hogy az Erdogan FC-be felülről öntik a pénzt, mesterségesen létrehozva ezzel egy bajnokesélyest. Márpedig a 2014-es transzformáció óta a Basaksehir egyszer sem végzett negyediknél rosszabb helyen a bajnokságban, két ezüst- és egy bronzérem után pedig idén nyáron a bajnoki címet is elhódították, nyilván ők alkalmazkodtak legkönnyebben a nézők nélkül lebonyolított véghajrához. Mivel a török bajnok egyből a BL csoportkörébe kerül, így most nem kellett selejtezőket vívniuk, amiből az utóbbi években már elbuktak párat. 2015 óta szerepelnek európai kupameccseken, azóta sorban az AZ, a Shakthar, a Sevilla és a Burnley állta útjukat, illetve még akadt két EL-szereplésük: egyszer a csoportban véreztek el, idén nyáron pedig majdnem velünk is találkoztak, de a Koppenhága ellen kiestek a legjobb tizenhat között.

Ugyan a fenti igazolás egyelőre csak poén, annyira azért nem is lepődnénk meg ha az elkövetkezendő években realizálódna. A mindenféle, közvetett vagy közvetlen állami pénzeknek köszönhetően a csapat török szinten nagy nevekkel erősített: játszott náluk Adebayor, Emre Belözoglu vagy éppen Robinho is, és most is találhatunk pár ismerős, harmincon túl járó játékost a keretükben. A Galatasaray UEFA-kupa győztes csapatából ismerősnek ható Okan Bürük vezetőedző várható kezdőcsapatát nem a fiatalítás ihlette. A török válogatott furcsa nevű volt kapusát, Volkan Babacant (őt tavaly egy újságíró megütése miatt mindössze 1 meccsre tiltotta el a klub felé lejtő szövetség) a válogatott jelenlegi furcsa nevű kapusa, Fehmi Mert Günok váltotta a gólvonalon, előtte pedig több régi ismerős próbálhatja megakadályozni Martialékat a gólszerzésben. Most nyáron igazolták le Lyonból egykori Pumukli-duónk sikeresebb felét, azaz Rafaelt – ha nem érzed magad elég öregnek, megemlítem hogy idén lett 30. Ő lesz a jobbhátvéd, mellette pedig egy kevésbé kedves ismerősünk, az ex-liverpooli gyökér Martin Skrtel fog hentelni. A 35 éves szlovák akár tavaly is szerepelhetett volna a BL-ben, de mindössze három héttel leigazolása után az Atalanta közös megegyezéssel kirúgta. A kiégett kabalák szigetén nem viccelnek, hiszen már nem létező államok szülötteit állítják hadba a védelemben: a csehszlovák születésű középhátvéd párja egy Szovjetunióban született nemfiatalember lehet, a 34 éves moldáv Epureanu hat bajnokin és mindkét BL-meccsen végig a pályán volt. Az összeállításban a védelem bal oldalán olvasható Boli Bolingoli-Mbombo pedig nem valami cuki kisemlős latin neve, hanem a Celtictől kölcsönvett belga balhátvédé.

Előttük a török válogatottal két Eb-t is megjárt, 34 éves Mehmet Topal szűrhet, a középpályás tusakodásért pedig a fiatal német-török Berkan Özcan és Irfan Can Kahveci felelhetnek (a PSG ellen legalábbis ők kezdtek). A csapatkapitány, az észak-szíriai török beavatkozást nyíltan támogató védekező középpályás Mahmut Tekdemir BL-perceket egyelőre nem kapott, lehet hogy ő már a pályafutása utáni AKP-s karrierre koncentrál. A széleken talán a legerősebb az isztambuliak felhozatala, a 30 éves bosnyák szélső, Edin Višća már tizedik szezonját kezdi meg a klubnál és egyelőre nem úgy néz ki hogy bárki kiszorítaná őt, pedig akár a nevével ellentétben már nem fiatal brazil szárnyvédő, Junior Caicara, akár az eddigi két válogatottsága között 10 évet kiváró szerb Danijel Aleksic is bevethető lenne a jobb oldalon. Bal szélen a Fenertől kölcsönkapott Deniz Türüc élvezi a bizalmat, így a szélső csatár szerepköréből előreküldött francia Enzo Crivelli küzdhet majd egyedül a védőink között, nem pedig a 45 35 éves Demba Ba.

A névsor közel sem félelmetes, talán nem véletlen hogy az Erdogan FC egyike azon három csapatnak a BL-ben, akik még gólt sem szereztek két forduló alatt. Reméljük hogy ezt a jó szokásukat nem éppen ma akarják megszakítani, bár a United BL-múltja azért óvatosságra inthet minket. Legutóbbi két törökországi kirándulásunk alkalmával kikaptunk (1-0-ra a Galata ellen 2012-ben és 2-1-re a Fener ellen négy évvel később), de egyébként is sok rossz emlékünk lehet török ellenfeleinkről: ’93-ban két döntetlen a Galata ellen és kiesés a csoportból (Isztambulban Cantona pirossal), ’96-ban első hazai vereség európai kupameccsen a Fenerbahce jóvoltából, 2004-ben pedig egy ellazázott utolsó csoportmeccs (0-3 Bellionnal, Millerrel, Djembával) szintén a Fenerbahce ellen, ami a csoportelsőségünkbe (és egy Milan elleni kiesésbe) került.

Manchester United in Galatasaray 1993

Manchester United trip to Turkey, mid 90s.

Márpedig ma nyernünk kéne, már csak azért is mert soha sem fordult még elő a BL történetében hogy egy csapat az első három meccs megnyerése után kiessen a csoportból. Sőt, ha a törökök elleni két meccsen hat pontot szereznénk, a csoportelsőség még az utolsó két csoportmeccs ellazázása esetén is meglehetne. Mégis az az érzésünk, hogy a szenvedős PL-rajt miatt ma amolyan vegyes (kezdő)csapattal lépünk pályára, nem lepődnénk meg Henderson, Williams vagy Tuanzebe felbukkanásán sem, mint ahogyan azon sem, ha Cavani először lépne pályára kezdőként a gégepresszing miatti eltiltás okán kipihent Martial párjaként. Az utazó keretbe nem fért be a koronából felépülő Telles, de egyébként mindenki ott van aki számít, elvileg semmi akadálya hogy a kétarcúság jegyében ismét egy magabiztos BL-győzelmet arassunk, több BL- mint PL-pontot gyűjtve. Korán kelőknek, ősfradistáknak és m4-rajongóknak örömhír lehet, hogy a meccsünk nem a szokásos esti idősávban kezdődik, hanem magyar idő szerint 18:55-kor, viszont jó szívvel nem ajánlunk egyetlen olyan magyar tévécsatornát sem amelyik adja, szóval sztrímelésre fel!