Még nincs egy hete, hogy játékra invitáltuk kedves olvasóinkat, és a szavazatok összesítése után végre elétek tárhatjuk, hogy mit kíván a magyar nemzet. Öt érkező, öt távozó – ennyi volt a feladat, melynek alapján körvonalazódni látszik a Stretford End közösségi álomcsapata. Kapusposzton senki sem szeretne változást, és a támadókkal is többé-kevésbé elégedettek vagyunk, a védelemben tátongó komoly lyukakat viszont elégséges mennyiségű pénz bevitelével orvosolnánk. És ha még több pénzünk lenne, pótolnánk a komplett középpályát is, amit elzavarnánk a francba.
Mivel a nyár folyamán is elsősorban az érkezőkről fognak szólni a híradások, ezért mi is az első sorban beírt nevekkel foglalkozunk először. Az abszolút favorit a transfer in oldalon a Southampton 18 éves balhátvédje, Luke Shaw lett, akit a hozzászólók több mint 90 százaléka, vagyis 61 szurkoló látna szívesen. Érthető a dolog, hiszen Evra pótlását előbb (idén) vagy utóbb (jövőre) meg kell oldani, és a fiatal angol srác személyében akár hosszabb távon is megválaszolható a védelem egyik oldalának kérdése. A szezonzárón jól játszott ellenünk, a szintén jó napot kifogó Januzajjal gyűrték egymást, és mind védekezésben, mind támadásban a Soton egyik legaktívabb tagjának bizonyult. Hét éve már megvált egy fiatal brit balbekktől a Southampton, akkor megbánták hogy mindössze 10 millió fontért adták el Bale-t a Spursnek (a további értékesítésből befolyó lóvéról meg lemondtak egy cserekapusért…), Shaw-ért most ennek legalább a tripláját kell leperkálni.
A második, harmadik és negyedik helyen egyaránt németek végeztek, ami már csak azért is meglepő, mert a Manchester Unitedben sosem játszott még német játékos. Tartalékmeccseken ugyan pályára lépett, illetve a padon is ült egy kupameccsen Ron-Robert Zieler (az megvan hogy ő ott lesz a vb-n?), de egyébként Deutschlandból még soha senki. Igazán meglepő persze az lenne, ha valamilyen úton-módon akár csak a német trió egyik tagját meg tudnánk szerezni, mindenesetre a névsor magáért beszél. A Gladbachban feltűnt, majd Dortmundban sztárrá váló (tehát nem egy újabb, máshol bukásra ítélt Klopp-robot) Marco Reus szinte mindenben veri jelenlegi szélsőinket: jobban ad be mint Valencia, összjátékban hasznosabb mint Nani, rutinosabb mint Januzaj, és nem olyan gyökér mint Ashley Young. Naná, hogy szükségünk lenne rá, nem véletlen a 43 jöjjön szavazat a neve mellett, de hogy mennyi esélyünk van idén nyáron megszerezni a nem titkoltan BL-döntőre készülő Dortmundból, az már más kérdés. Hogy a Stretford End olvasói látens Dortmund-drukkerek, arra újabb bizonyíték, hogy Reus csapattársa, Mats Hummels mindössze egy szavazattal maradt le tőle, és az ő megszerzésére talán hangyafasznyival több is az esély. Be is férne a védelem közepére, és valószínűleg olyan horror összeget sem kéne kipengetni érte mint Reusért, de azért ne igyunk előre arra, hogy jövőre ő lesz az ötös. Negyedik helyen a Bayern középpályása, Toni Kroos végzett (40 vokssal), aki Guardiola (tavaly általunk is üldözött) lieblingje miatt nem fér be a müncheniek csapatába. Pedig védekező középpályástól árnyékékig bármit eljátszik középen, és semmiben sem feltétlenül rosszabb mint Tiago. Ha a tiki-taka mester tényleg akkora barom, hogy elengedjen egy ilyen spílert, mindenképp rá kell mozdulnunk á lá Mátá, hiszen a még mindig csak 24 éves Toni hosszú évekre megoldhatná a középpályánk gondjait. Sajnos ki kell jelentenünk, hogy normál körülmények között idén nyáron esélyünk sem lenne elhozni a Bayern egyik sztárját, de úgy tűnik, hogy a bajoroknál a duplázás ellenére sem ment minden rendben idén.
Ötödik helyre egy meglepetésember csúszott be, 17 szavazattal. Nem az a meglepetés, hogy Kevin Strootmant szívesen látnánk a csapatban, hanem az, hogy a nyári átigazolási szezonban még bőven keresztszalag-sérülését fogja nyögni, a legpesszimistább jóslatok szerint 2014 végére fog csak felépülni. Így nehéz lesz megfelelni az orvosin, meg talán még nehezebb lesz a klubnak megegyeznie az újra Bajnokok Ligájában induló AS Romával. Van Gaal persze sokat segíthet az ügyben, elvégre ő tette Strootmant a holland válogatott alapemberévé, és a Unitedben is sokat ki tudna hozni a kőkemény szereléseiről, és pontos passzairól ismert középpályásból. Azonban, úgy tűnik, erre még várnunk kell egy évet.
Bár sok-sok játékos kapott még több-kevesebb szavazatot (olyan, nem tudni hogy viccnek szánt nevek mint Ramos, Carvalho, Hangeland vagy Pogba), azokat emelnénk ki akikre legalább öten gondoltak. Nyilván sokat nyomott az épp aznap este zajló EL-döntő Ezequiel Garay 11 jelölésénél, az argentin középhátvéd sokak szerint megnyugtató megoldás lenne a távozó Vidic pótlására. Mivel Rio is lelépett, új hátvédeket sokunk szeretne, a már említett Shaw-Hummels-Garay trión kívül többen is szívesen látnák a csapatban Varane-t a Real padjáról, vagy a Porto fiatal kőszikláját, a szintén francia Mangalát, illetve az Everton jobb oldali mindenesét, Seamus Coleman-t. Mindegyikükben van potenciál, kérdés hogy aktuális csapatuk hány millió font ellenében lenne hajlandó megválni tőlük – alighanem túl sok lenne a nulla. Mint ahogyan a futottak még kategória további élmenői is a megfizethetetlen árszínvonalat képviselik, vagyis aligha lehetne épeszű összegért elhozni a Juventus motorját, Vidalt, az Everton legújabb csodagyerekét, Barkley-t, vagy a Southampton remek szezonjában nagy szerepet vállaló Lallana-t. Hatan szeretnétek Gündögan leigazolását is, akire még talán a legtöbb esély mutatkozik a fentiek közül, bár az ára neki is folyamatosan nő, ráadásul még a világbajnokság is tehet erre egy lapáttal.
Az igazolásokhoz elsősorban sok pénz kell, amit egyrészt Glazerék zsebéből kell kivarázsolnia a menedzsmentnek, másrészt a keretben található ballaszttól kell minél előbb megszabadulni, lehetőleg minél több pénzt keresve. A Stretford End olvasói (és szerzői) között nagy egyetértés alakult ki a nem kívánatos személyek kilétét illetően, hiszen szinte mindenki megszabadulna Ashley Youngtól (60 out szavazat). Unitedes karrierje jól indult, majd sérülések hátráltatták, idén pedig csak egy-két meccsen idézte régi önmagát, a szezon nagyobbik részében teljesen használhatatlan volt. A megtolom befelé, majd a hosszú felsőbe csavarom mozdulatsort kiismerték az ellenfelek, ráadásul ha a jó Ashley ezt legalább olyan hatékonysággal tenné, mint amilyen profi módon csinálja a műeséseket, azt hiszem nem ő lenne az első ezen a listán. De ő lett, már csak találni kell egy csapatot aki lát benne fantáziát, és minél nagyobb részét kifizeti a három évvel ezelőtti, 16 milliós (?) vételárnak. Nehéz lesz, főleg hogy már Hodgson is lemondott róla.
Mint ahogyan a tipli kategória második helyezettjétől is nehéz lesz megszabadulni, mivel a Fiorentinának kölcsönadott (és ott a testsúlyának megfelelő mezszámot kapó) Anderson bizony még mindig a Manchester United játékosa. Copy-paste funkció: Unitedes karrierje jól indult, majd sérülések hátráltatták, idén pedig csak egy-két nulla meccsen idézte régi önmagát, a szezon nagyobbik részében egészében teljesen használhatatlan volt – mit érdemel az a bűnös, aki még Youngnál is kutyább volt ebben az elkúrt szezonban? Ha néha-néha bekerült a csapatba (8 meccs, egyszer sem 90 percig), akkor is inkább az új Godzilla-film marketinges húzásának tűnt, mint brazil futballistának. Egy év van még a szerződéséből, mehet amerre lát, 53 Stretford End olvasó nem tévedhet.
Már három éve hogy lezajlott a Nani-per, az esküdtek újbóli összehívásának köszönhetően pedig ezúttal pontos eredménnyel is szolgálhatunk: a többség, 44 szavazó szeretné, ha a következő szezont már valahol máshol kezdené meg a vádlott. Már tavalyi szezonja sem sikerült középszarnál jobbra, de idén még ezt is sikerült alulmúlnia: míg első öt idényében átlagosan negyvenszer lépett pályára, és összesen 36 gólt szerzett, addig tavaly már csak 21/3 volt a mutató, idén pedig tizenhárom meccs és egy gól (igen, a Leverkusen ellen).
Hogy mi a francért kellett vele új, ötéves szerződést aláíratni az rejtély, mindenesetre reméljük, hogy van Gaal nem esik ugyanaabba a hibába, mint Moyes, vagyis nem lesz hetedik nem ad esélyt Naninak a bizonyításra. Állítólag nem csak gyors játékosokra szeretne építeni, hanem olyanokra, akik ésszel játszák a futballt, ez utóbbi halmaznak pedig sosem volt része a portugál rinyagép. Ideális esetben egy jó vb-szereplés után el lehet adni mondjuk olaszba’, vagy legalább a ruszkiknak, mert itt semmi szükség rá. Naniszar.kom.
A top háromtól ugyan jelentősen lemaradva, de azért simán befért az öt persona non grata közé az utóbbi évek egyik legrosszabb igazolása, Kagava Sindzsi. Fergie sem tudta hová tenni, Moyes sem találta a helyét (mármint Kagsinak), én viszont rájöttem, mi a megoldás. Két évembe telt, hogy megfogalmazzam a Kagava-sejtést, avagy megtaláljam az ő igazi helyét, ami nem más mint a Borussia Dortmund. Harminc meccs, nulla gól idén. Arigattó, vagy mi.
Ötödik helyre (nem túl) nagy meglepetésre egy saját nevelésű játékos futott be, pedig hát a harmincas évek óta a United kezdőcsapatában mindig volt legalább egy srác, aki a mi kutyánk kölyke. Nos, úgy tűnik, hogy az elkövetkezendő években nem Tom Cleverley lesz a jó hazai (tényleg, akkor ki?), ugyanis női drukkereink bánatára többen szívfájdalom nélkül megválnátok tőle. Egy remek megfogalmazás szerint ő az igazi incomplete midfielder, aki nem szerez gólokat, ritkán készíti elő azokat, nem tudja kicselezni az emberét, és nem is a szereléseiről híres, de semmiben sem nagyon szar. Majd’ húszezren írták alá azt a petíciót, hogy Cleverley ne utazzon az angol kerettel Brazíliába (félsiker, csak a tartalékok közé nevezte őt Woy papa), közülünk pedig huszonöten szeretnénk azt, hogy jövőre United-mezben se láthassuk. Jogos.
A keret tagjai közül csupán de Gea, Lindegaard, Jones, Evans, Mata és Januzaj úszta meg kiszavazó jel nélkül, három gonosz szavazó még Fletchertől is megválna, Beyonder anti-Rooney teóriája is talált egy követőt magának, a 10 anti-hernandezesről nem is beszélve. Komolyabb mennyiségű szavazatot kaptak még: Büttner (18), Evra (20), Rvp (17!), Fellaini (17), Macheda (10).
Hogy ezekből a kívánságokból mi válik valóra, arról fogalmunk sincsen, gyanítható hogy öttalálatos szelvény nem lesz, főleg a következő évre átvitt nyereményfőösszeg, a béeltelenség miatti -40 millió font miatt.