A tegnap esti kínkeserves továbbjutásra a Ligakupában túl sok szót nem szeretnék pazarolni, hiszen a legjobb, amit tehetünk a Rochdale elleni majdnemblama után, hogy nagyon gyorsan elfelejtjük az ott látottakat. Téma azonban enélkül is van bőven a United háza táján, ezúttal pedig egy olyan trendre szeretném felhívni a nagyérdemű figyelmét, ami alapjában befolyásolja az idei eredményességünket.
Mielőtt belevágnánk, érdemes néhány dolgot tisztázni, a félreértések elkerülése végett.
- Nem a keret nyilvánvaló hiányosságait szeretném leplezni
- Az xG nem szentírás
Ha azonban megvizsgáljuk kicsit az idei szezonban produkált értékeket, és összevetjük az eredményekkel, akkor elég szépen kirajzolódik, hogy mi a legnagyobb gond idén a Manchester United háza táján.
Csapjunk is a lecsóba, nézzük az eddig legjátszott nyolc meccs gólokra vonatkozó várhatóértékeit Caley alapján. (A büntetőket (+1) jelzi, ami valójában 0.75-0.8 xG értéknek felel meg.)
- United 4:0 Chelsea | 1.7 (+1) – 0.9
- Wolves 1:1 United | 0.3 – 0.5 (+1)
- United 1:2 Crystal Palace | 1.6 (+1) – 0.9
- Southampton 1:1 United | 0.7 – 1.6
- United 1:0 Leicester | 0.3 (+1) – 0.7
- United 1:0 Astana | 2.8 – 0.3
- West Ham 2:0 United | 0.6 – 1.0
- United 1:1 Rochdale | 2.8 – 0.5
Ha összevetjük az xG-t a tényleges eredményekkel, akkor elég érdekes (szomorú?) következtetéseket tudunk levonni.
- Az eddig produkált 3-3-2 helyett minden egyes idei meccsünket meg kellett volna nyernünk a gólszerzési kísérletek minősége alapján. Egyedül a Leicester elleni meccsen nem teljesítettünk jobban a tiszta helyzeteket tekintve, mint az ellenfél, ám itt nem vehetjük ki a meccs képéből a korai tizenegyest. Mindemellett – a büntetők értékét behelyettesítve – minden meccsen benne volt legalább egy gól a lábakban, míg az ellenfelek mindig 1.0 xG alatt maradtak.
- Mindössze egy olyan meccs volt, ahol felülteljesítettünk az xG-hez képest: ez a Chelsea elleni szezonnyitó, ahol a büntetővel együtt is “csak” 2-3 gólt kellett volna rúgnunk a tényleges 4 helyett.
- Az ellenfeleink ezzel szemben szinte folyamatosan felülteljesítettek ellenünk.
Számokra lefordítva mindezt: az xG modell szerint legalább 15 gólnál kellene már járnunk a szezonban, a kapott gólok tekintetében pedig kerekítve is mindössze 5-nél kéne járnunk. Ehhez képest a tényleges arány 10:7 az eddigi nyolc meccsen.
Ebből elég egyértelműen kirajzolódik, hogy a keret jelenlegi legnagyobb rákfenéje a helyzetkihasználás: képtelenek vagyunk élni az adódó szituációkkal. Erre a legjobb példa épp a legutóbbi bukónk a West Ham ellen, ahol mi kétszer hibáztunk ajtó-ablak helyzetben, ők pedig két közel sem kiemelkedően veszélyes szituációt oldottak meg tökéletesen.
Ez azért is fontos, mert nagyon sokszor felmerül kritikaként, hogy a mostani játékunkkal nem fogjuk tudni megnyerni a meccseket. Holott a számok éppen azt mutatják, hogy valójában pont hogy meg kellett volna nyernünk őket, kivétel nélkül. Félreértés ne essék: támadásépítésben rengeteget kell még fejlődnie a keretnek, különös tekintettel a már évek óta magunk előtt görgetett jobboldal problémára. Ugyanakkor – jókora közhellyel élve – kijelenthető, hogy “az eredmények nem feltétlenül tükrözik a meccsek képét”.
Fontos hangsúlyozni, hogy a nyolc meccs nem kifejezetten nagy minta, a várhatóérték pedig éppen attól várhatóérték, hogy igazán csak hosszú távon érvényesül. Jelenleg mi is leginkább abban bízhatunk, hogy az xG a hónapok múlásával szép lassan “rásimul” a tényleges eredményekre (fun fact: az xG alapján másodiknak kéne lennünk jelenleg a bajnokságban, méghozzá a City mögött, a negyedik legtöbb lőtt és magasan a legkevesebb kapott góllal). Ez azonban nem valamiféle matematikai csoda hatására fog megvalósulni: ahogy arra a számok is rámutatnak, a játékosainknak el kell kezdeniük teljesíteni a kapu előtt, jelenleg ugyanis még az xG-modell által képviselt átlagos szinttől is jócskán elmaradnak.